Boli ťa krk alebo kríže?
Možno si myslíš, že problém je v týchto miestach, ale príčina môže byť úplne inde, než si dokážeš predstaviť.
Príčinu vzniku môžeme rozdeliť do dvoch hlavných skupín:
1. Štrukturálna složka – To, ako je postavená tvoja chrbtica, ako dlho tráviš čas v „nesprávnej“ pozícii, ako sa počas dňa hýbeš, akým spôsobom dýchaš, ako dvíhaš dieťa alebo si obúvaš topánky. To všetko ovplyvňuje tvoje telo a môže viesť k bolestiam, ak sa to nerovnovážne zaťažuje.
2. Psychická stránka – Tvoja psychika určuje, aké napätie majú tvoje svaly, a ovplyvňuje aj držanie tvojho tela. Spomeň si, keď si zažil niečo veľmi negatívne. Aký bol tvoj postoj? Mal si stiahnuté ramená, pohľad dolu, tlak na hrudi? Naopak, spomeň si na moment, keď ti niečo vyšlo, aký to bol pocit. Tvoje hrudník sa otvoril, pozrel si sa hore a dýchal si voľne, plný entuziazmu. Asi už chápeš, čo týmto chcem povedať – psychická stránka a fyzická sú prepojené, a nedajú sa oddeliť.
Napríklad nervus vagus – je nerv, ktorý prijíma až 80% informácií z mozgu do tela. Tento nerv inervuje vnútorné orgány a reguluje sympatikus a parasympatikus. Sympatikus je stav nervovej sústavy, kedy je telo v „útok alebo útek“ režime. Zvyšuje tep, vyplavuje kortizol a mení hormonálnu aktivitu. Tento efekt nám pomáhal prežiť v minulosti, keď nás naháňal medveď, alebo sme museli vyvinúť veľké úsilie za krátky čas.
Dnes nás už nič nenaháňa, ale stres je všadeprítomný a žijeme v permanentnom napätí,napätie = horší spánok. Horší spánok negatívne ovplyvňuje funkciu mozgu, pamäť, aj emocionálnu stabilitu. Stretávam sa aj s tým, že v stresových obdobiach majú ľudia problém s trávením, nafukovaním alebo oslabovanou imunitou.
Ako sa teda dostať do kľudu? Existuje mnoho spôsobov, ako to zvládnuť. Ideálnym postupom sú dýchové cvičenia, pretože cez bránicu prechádza spomínaný nervus vagus. Dýchaním s použitím bránice sa tento nerv stimuluje a dáva telu signál na upokojenie.
Keď spomalíte dýchanie a skombinujete ho s krátkym zadržaním dychu, v tele sa začne hromadiť viac oxidu uhličitého, čo spôsobuje lepšie naviazanie kyslíka v krvi. Telo a mozog dostanú viac kyslíka a nervový systém sa dostane do kľudu. Začne sa trávenie, pohyby črieva začne sa uvoľňovať viac slín, čo je známkou toho, že ste pripravení oddychovať.
Keď k dýchaniu pridáte vedomé, pomalé pohyby zamerané na mobilizáciu chrbtice, vzniká psychosomatický tréning, ktorý pohybom upokojuje nervovú sústavu, ale zároveň lieči mäkké štruktúry a svaly. Vedomý, pomalý pohyb je vlastne mindfulness terapia, kde sa sústredíte na svoje pohyby a prežívanie pohybov počas ich vykonávania. Ste vnímaví na svoje telo a všímate si veci, ktoré vám v rýchlom živote úplne unikajú.
Tak, čo myslíš? Dáva ti to zmysel? Vieš spomaliť a nájsť pokoj?