Mechanizmus vzniku poškodenia platničky
Platničky sú väzivové prstence, ktoré spájajú stavce a v ich vnútri je polotekutý obsah. Väzivá majú určitú mieru pružnosti a pevnosti, ktorá im umožňuje držať tekutý obsah vo vnútri, pričom zároveň dovolujú pohyb stavcov a vytvárajú pevné oporné body. Tieto vlastnosti plnia tlmiaci efekt, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu chrbtice.
Platničky sú prirodzene navrhnuté tak, aby pri chôdzi boli stláčané vplyvom váhy a gravitácie, a pri každom kroku v uvoľnenej fáze sa nadľahčujú. Fungujú ako akási kuchynská hubka – pri dopade sa stlačia a pri uvoľnení opäť nasajú tekutiny. Tento cyklus pohybu vytvára cirkuláciu, ktorá je dôležitá pre výmenu živín v okolí chrbtice. Stláčaním platničiek sa vypudujú odpadové látky a nadľahčovaním sa nasávajú nové živiny. Pohyb zároveň natiahne prstence, čím ich spevňuje.
A čo sa stane, keď väčšinu dňa sedíme?
Charakteristické zakrivenie spodnej časti chrbtice pri sede spôsobuje flexiu – ohnutie chrbtice do opačného ohybu, ako je prirodzené, a panva sa dostáva do podsadenia. Táto pozícia nie je nebezpečná sama o sebe, ale ide o čas, ktorý v nej strávite. Telo je schopné adaptovať sa na rôzne podnety, ale táto schopnosť nerozlišuje medzi dobrým a zlým. Proste sa prispôsobí. Ak sedíte 8-10 hodín denne (čo nie je vôbec problém dosiahnuť), začína to byť problém. Predstavte si, že ráno začínate pri raňajkách, pokračujete cestou autom do práce, celý deň sedíte v kancelárii, obedujete, opäť sedíte v aute a doma vás čaká gauč. Takto to môže byť pokojne ešte viac. Telo sa začne adaptovať na tento spôsob sedenia a niektoré časti chrbtice začnú stuhnúť.
Tekuté jadro platničiek má tendenciu sa doslova vytláčať smerom, kde je vyvíjaný tlak. V sede, pri flexii driekovej časti chrbtice, je platnička vytláčaná smerom dozadu. Pri dlhodobom zanedbávaní tohto stavu, a ak pridáme genetickú predispozíciu (ako napríklad hypermobilitu), môže časom platnička povoliť a tekuté jadro sa vytlačí v smere zaťaženia. Samo o sebe to nie je bolestivé ani nebezpečné, ale problém nastáva, ak sa obsah vytlačí k nervovému koreňu a začne ho dráždiť.
Ak ide o kríže, často sa objavuje mravčenie končatín, znížená svalová sila alebo necitlivosť končatiny. Takýto stav sa často rieši operatívne, ale to nie je riešenie problému. Operácia síce odstráni časť platničky, ale problém zostáva. Bez zmeny v správaní a pohybe sa veľmi často vracia – ide o recidívu problému.
Správny pohyb je kľúčový
Samozrejme, nie každý prípad sa dá vyriešiť pohybovou terapiou, ale vo veľkej časti prípadov je správny pohyb úspešným riešením. Ak problém vznikol a nešlo o zranenie (napríklad pád), vyvíjal sa pravdepodobne veľmi dlho, pretože platničky sú pevné a odolné štruktúry. Je potrebné na to pozerať širšie – cez psychologický, sociálny a pohybový aspekt. Na úspešnú terapiu je nevyhnutné spojiť tieto tri elementy.
Prvým krokom je pochopiť, ako správne dýchať, čím eliminujete stres a začnete vnímať skutočnú príčinu problému. Naučíte sa vykonávať mikropohybové techniky chrbtice, ktoré opäť obnovia cirkuláciu a regeneráciu. Ďalej je potrebné zamyslieť sa nad tým, ako vyzerá váš deň. Ako sa hýbete pri bežných činnostiach – obúvanie, dvíhanie detí, chôdza, dýchanie? Sedíte, alebo pracujete manuálne s jednostranným zaťažením?
Zamyslite sa, za deň urobíte približne 25 000 nádychov. To je obrovský objem pohybov, a je na vás, či ich využijete vo svoj prospech, alebo pôjdete proti sebe.
Ak si na tieto otázky dokážete odpovedať, máte to vo svojich rukách. Môžete pracovať na sebe na úplne inej úrovni.